Své uzdravení máte ve svých rukou
Během mojí více než pětadvacetileté lékařské praxe čím dál tím víc zjišťuji, že za spoustou nemocí a diagnóz, jejichž názvy znějí až hrůzostrašně, se skrývá především náš nezdravý postoj k sobě samému, k našemu tělu, k našemu okolí i ke svému životu.
Možnost vyléčit se máme totiž každý na dosah ruky. Základem je vzít odpovědnost za své zdraví a za své tělo do svých rukou, připustit, že si za svou nemoc můžu sám. A následně začít mapovat svoje vnitřní nastavení, hodnoty a také naše vlastní zákony, podle kterých fungujeme. Pokud zjistíme, že některé z těchto hodnot či zákonů nevedou ke zdraví, potřebujeme je přestavět tak, aby ke zdraví vedly.
Tato cesta sice není jednoduchá, ale z mojí zkušenosti vím je funkční a vede k uzdravení.
Jako lékařka vnímám svoje důležité místo v celém ozdravném procesu. A to sice v mapování toho, kde tělo nefunguje, jaké jsou možné příčiny problémů a jaké jsou možnosti léčby. Jako lékařka dokážu situaci zmapovat v širších souvislostech a posoudit závažnost zdravotního stavu a vyhodnotit, jak intenzivně je potřeba problém řešit. Zde je ještě prostor problém řešit “pouze” na nefyzické rovině, tedy změnou nezdravých postojů, hodnot, nebo zda na to již čas není a je nutnéba zasáhnout invazivněji – tedy nasadit medikamenty, případně doporučit chirurgický zákrok.
Zde uvádím několik příkladů jak lze některé zdravotní problémy řešit také na nefyzické rovině.
Vysoký tlak nebo-li arteriální hypertenze často pramení z toho, že v sobě máme neřešený velký vnitřní tlak. V takovém případě je dobré položit si otázky: Čím si svůj vnitřní tlak způsobuji? Je to z toho, že jsem dlouhodobě nespokojený? Žiji podle svých potřeb či podle svých představ nebo ještě hůře podle představ svého okolí? Nepotlačuji svoje emoce a pocity? Všímám si jich a dávám jim důležitost?
S různými typy alergií se většinou potýkají lidé, kteří neumějí říkat něčemu ne.
S fibrilací síní nebo-li tachykardií se často potýkají lidé, kteří nerespektují rytmus a možnosti svého těla. Vymyslí si plán, co vše chtějí zvládnout a tohoto plánu se pak drží, ikdyž jejich tělo jim vysílá signály, že je toho moc a že už nemůže.
Různá autoimunitní onemocnění organismu bývají důsledkem toho, že lidé jdou sami proti sobě. Například nežijí podle svých potřeb, ale podle svých vymyšlených představ. Nebo pro sebe nejsou dost důležití a nejdou za svými sny. Jeden můj pacient, který si nešel za svým snem a životním cílem, si tímto nezdravým postojem vytvořil protiláky proti svým vlastním svalům. Svaly mu začaly ochabovat, měl velké bolesti a nemohl chodit bez berlí. Když změnil svůj postoj a vyrazil za svými sny, jeho svaly se uzdravily a teď už normálně chodí bez berlí.
Postupným mapováním všech uvedených souvislostí a hledání nových souvislostí budeme také nalézat odpovědi na dotazy, proč jste nemocní a uzdravíme se.